avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul la pensie a sporului de noapte
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul la pensie a sporului de noapte

Ma numesc Pastrav Amedeo Laurian si la data de 15/02/2011 am depus dosarul la Casa de pensii Suceava pentru pensionare pe motiv de invaliditate gr. II. Am lucrat incepand cu 1/02/1989 pana in prezent. Incepand cu data de 01/10/1994 si pana la data pensionarii am fost supraveghetor de noapte la centrul de plasament din localitatea Solca, jud. Suceava. La data de 28/04/2011 am primit prin posta decizia de pensionare pe care este scris de mana ca sporul de noapte nu a fost luat in calcul deoarece nu exista temei legal. Mentionez ca am depus la dosar adeverinta in acest sens emisa de angajator. Dupa primirea deciziei am mai depus o a doua adeverinta si o cerere de recalculare a pensiei, neprimind pana acum nici un raspuns. Mai mentionez ca pana la aceasta data nu am primit nici un leu din drepturile ce decurg din decizia de pensionare asa cum este ea.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:33, 16 Iunie 2011
Sporul din adeverinta nu a fost valorificat intrucat fostul angajator a emis aceasta adeverinta fara sa respecte Ordinul nr. 687/2006 pentru aprobarea Procedurii privind modul de eliberare a actelor doveditoare ale sporului pentru munca prestata in timpul noptii si de valorificare a acestuia in procesul de stabilire si/sau de recalculare a drepturilor de pensie. V-a emis adeverinta aiurea, fara sa respecte acest act normativ.

Pentru plata pensiei adresati-va casei de pensii. Fie va inscrieti in audienta la directorul casei de pensii, fie intrebati la serviciul Plati Prestatii.
Ultima modificare: Joi, 16 Iunie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Luarea in calculul pensiei de invaliditate a sporului de noapte AmedeoP AmedeoP Am 43 de ani si sunt de astazi cand am primit decizia de pensionare pensionar datorita bolii (scleroza multipla), pensionar. Am fost salariat fara intrerupere ... (vezi toată discuția)
Sporul pentru munca prestata in timpul noptii Doina Elena Doina Elena Va rog sa imi spuneti daca sumele platite pe statul de plata pentru ore de noapte, in perioada 1979-1990, au facut parte din baza de calcul pentru contributia ... (vezi toată discuția)
Adeverinta spor de noapte Eva_56 Eva_56 recalcularea punctajului mediu anual avand in vedere indemnizatiile si sporurile de care am beneficiat in perioada 01.02.1988-01.04.2001 in baza adeverintei ... (vezi toată discuția)