Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizari in chitante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizari in chitante

Buna ziua.Prietenul meu lucreaza la o firma de distributie pe postul de agent vanzari.Firma il penalizeaza la salariu ,pentru bani neicasati depasiti de 30 de zile cu 1% si cu inca 2 % pentru cei depasiti de 40 de zile, taind chitante ca si penalizari.I se inmaneaza chitanta -penalizare si du-te sanatos.Au fost luni cand nu a luat nici un salariu.Intrebarea mea: este legal asa ceva?
Nu este legal sa se faca retineri din salariu fara acordul angajatului si in nici un caz nu este legal sa se retina TOT salariul.
Referior la forma retinerii - si anume penalitatile - depinde ce a semnat angajatul in Regulamentul de Ordine Interioara la sectiunea penalitati, poate acel act da dreptul la penalizari, DAR penalizarile trebuie sa se faca conform cu codul muncii.

Situatia asa cum a fost prezentata mai sus nu este in mod sigur legala.
Nu este legala situatia expusa de dvs , intrucat :
1. nicio sanctiune cu exceptia avertismentului nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

2. nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege. Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.