avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal de contraventie

buna. as dori sa inteleg , daca se aplica doua sanctiuni prin pv contrav., nu este obligatoriu sa se mentioneze faptul ca in 48 ore se poate achita jum din minimul fiecareia din cele doua amenzi? respectiv daca s-au cumulat, oricum ar trebui sa fie jumatate din min fiecaruia.
in speta s-a prevazut jumatate din minimul celei mai grave si cea mai usoara sa se achite integral? e corect?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:34, 24 Iulie 2008
Daca puteti sa detaliati despre ce este vorba, ne-ar fi de mare ajutor pentru a va da o parere sau un sfat. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate achitarii a jumatate din minimul sanctiunii s.stefan s.stefan Buna ziua, Plangerea impotriva procesului verbal de contraventie a fost respinsa iar solutia data de instanta am vazut-o pe site-ul de specialitate. In ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis auto pentru culoarea galbenă Ciolo27 Ciolo27 Buna ziua, as dori sa va expun si eu o speță si sa imi spuneti cum sa procedez! Mi au suspendat permisul pe 30 de zile din următoarea cauza: am trecut de o ... (vezi toată discuția)
Achitarea amenzii in 48 de ore abby16 abby16 As dori o solutie pt. situatia descrisa mai jos. Am primit o sanctiune constind din retinerea permisului de conducere, insotita si de o amenda de circulatie ... (vezi toată discuția)