Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis auto pentru culoarea galbenă
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis auto pentru culoarea galbenă

Buna ziua, as dori sa va expun si eu o speță si sa imi spuneti cum sa procedez! Mi au suspendat permisul pe 30 de zile din următoarea cauza: am trecut de o intersecție semaforizată si deodata ma trezesc cu girofafurile politiei in spate . M am dat pe dreapta si le am facut loc sa treaca crezând că au misiune ceva.... Insa opresc in dreptul meu .dau geamul in jos si ma intreaba unde merg? Le spun ca inainte si pleaca linistiti la semafor pe directia inainte. Pornesc si eu si la semafor ma gandesc sa fac stanga sa ocolesc traficul .la 200m de semafor același echipaj din nou cu girofarul ma opreste si incepe sa tipe agentul ca de ce nu opresc .Ca am trecut pe rosu .Ca imi ia permisul....mentionez ca nu am trecut pe rosu la semaforul la care m a oprit prima dată.....ideea este ca ei nu aveau cum să vada culoarea ca ieseau de pe strada perpendiculară pe directia mea de mers.....si daca era asa de ce nu mi a dat amenda de atunci??? Nu inteleg aceasta atitudine abuziva de a opri in trafic.....Cum vi se pare aceasta atitudine???? Va multumesc anticipat si astept sa ma ajutati cu un sfat!!! Ps: dacă faci contestație si pv cu toate sancțiunile din el se suspendă...de ce nu se suspendă si cele 48h in care poti sa plătești jumate amenziii????Sa curgă din nou de la rămânerea definitivă a hotărârii???
Se suspenda si sanctiunea aplicarii amenzii, numai ca, datorita sustinerilor functionarilor de la ghiseele pe unde se platesc/achita amenzi, conform carora acestia nu pot sa incasaze jumatate din cuantumul amenzii pentru ca s-au epuizat cele 48 de ore de la data intocmirii actului sanctionator, justitiabilii pentru a evita aceste contradictii, se duc in termen de 48 de ore si achita jumatate din cuantumul amenzii, iar la momentul infatisarii in instanta cu ocazia formularii unei contestatii au de foarte multe ori surpriza ca, - cei de la Brigada Rutiera sa invoce faptul ca, - contestatorul si-a recunoscut culpa pentru ca a achitat amenda ! Suspendarea efectelor sanctiunilor mentionate in cuprinsul procesului verbal intervine in caz de formulare a contestatiei pentru toate sanctiunile acolo mentionate, ci nu doar pentru unele dintre acestea.
Posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii este o facilitate prevazuta de OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, in conformitate cu care contravenientul poate achita, pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de stabilire a contraventiilor aceasta posibilitate trebuie mentionata in mod expres. Astfel, plangerea suspenda numai executarea sanctiunilor aplicate.
Pe calea plangerii pot fi invocate toate motivele care conduc la nelegalitatea si/sau netemeinicia procesului-verbal de contraventie.
Nu inteleg dacă e bine s a o plătesc sau Nu??!!! Daca eu fac contestație nu e normal ca si cele 48h sa se suspende odată cu tot pv si sa se reactiveze in momentul rămânerii definitive a hotărârii cand se activează dacă pierzi tot pv ??? , ma scuzati dar sunt chestiuni mai greu de inteles!!! Multumesc!!!

DIANA POPESCU a scris:

Posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii este o facilitate prevazuta de OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, in conformitate cu care contravenientul poate achita, pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de stabilire a contraventiilor aceasta posibilitate trebuie mentionata in mod expres. Astfel, plangerea suspenda numai executarea sanctiunilor aplicate.
Pe calea plangerii pot fi invocate toate motivele care conduc la nelegalitatea si/sau netemeinicia procesului-verbal de contraventie.

Păi si cum e bine s o plătesc in 48h daca fac contestație sau Nu???? Ca nu mai inteleg... de ce nu as beneficia de cele 48 de ore si dupa rămânerea definitivă a hotărârii in caz ca pierd......Ca asta nu inteleg va foarte multumesc

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Se suspenda si sanctiunea aplicarii amenzii, numai ca, datorita sustinerilor functionarilor de la ghiseele pe unde se platesc/achita amenzi, conform carora acestia nu pot sa incasaze jumatate din cuantumul amenzii pentru ca s-au epuizat cele 48 de ore de la data intocmirii actului sanctionator, justitiabilii pentru a evita aceste contradictii, se duc in termen de 48 de ore si achita jumatate din cuantumul amenzii, iar la momentul infatisarii in instanta cu ocazia formularii unei contestatii au de foarte multe ori surpriza ca, - cei de la Brigada Rutiera sa invoce faptul ca, - contestatorul si-a recunoscut culpa pentru ca a achitat amenda ! Suspendarea efectelor sanctiunilor mentionate in cuprinsul procesului verbal intervine in caz de formulare a contestatiei pentru toate sanctiunile acolo mentionate, ci nu doar pentru unele dintre acestea.