Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal - politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal - politia rutiera

Am fost oprit in mod abuziv (consider eu) de catre un agent de circulatie care mi-a intocmit un PV pe motiv ca as fi vorbit la telefonul mobil in timp ce conduceam autoturismul. Nu am semnat acel PV, toata discutia a fost inafara legii incepand de la legitimarea lui...etc. Voi contesta acest PV dar as dori sa stiu unde si cum pot face aceasta contestatie. Nu a fost prezent nici un martor, dar interesant este faptul ca in PV primit acasa apare un martor...care cu siguranta este 'fictiv'. Ce-mi recomandati in acest caz? Exista obl
igativitatea de a ramine in autoturism pe parcursul incheierii PV?. Va multumesc!
Contestatia o puteti depune la parchetul care are in raza de responsabilitate zona in care s-a produs evenimentul. Depunerea contestatiei este dreptul dv dar ca sa castigati trebuie sa aveti si dv probe cu care sa-l contracarati pe politistul zelos. Martorul fals il puteti chema in instanta si daca ati avea si dv un martor dar nu tot unul ca politistul nu ebine. Va urez succes!
Daca vorbeati la telefon e incurcata.
Dumneavoastra cum puteti dovedi ca acel "martor" nu a observat contraventia?
Contestatia P.V. sa face la judecatorie. Cititi O.G. 2/2001
contestatia se depune la JUDECATORIE. martorul nu este trecut pe pv pentru ca ar fi vazut ca ati savarsit contraventia, acesta doar atesta ca ati refuzat sa semnat pv-ul.
pv-ul se prezuma a fi legal si corect intocmit, dvs aveti obligatia sa dovediti contrariul. daca aveti cum. eventual detalii de convorbiri de la operatorul de telefonie mobila pentru data respectiva.