Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal contraventie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal contraventie rutiera

Buna,
Am o intrebare apropo de un PV: e in regula ca agentul de la rutiera sa scrie alt nume de strada pentru locul contraventiei si sa nu semneze PV-ul?

Multumesc
Nu ne dati detalii pentru ce s-a intocmit PVC-ul?
Ipotetic,fara a avea alte date(pt. ca nu ne-ati comunicat) faptul ca a trecut alt nume de strada il puteti dovedii cu martori,daca aveti.
Agentul are obligatia de a semna acel PVC.
Dvs. ati semnat ?
Ati avut sau nu obiectii?
Lucruri esentiale de stiut.
P.S. Asa intrebare ,asa raspuns.:O
In situatia in care apreciati ca nu sunt intruinite conditiile impuse de OG nr 2/2001 art 16,17,puteti contesta in termen de 15 zile de la comunicare PV ,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia

Politistul a scris numele strazii asa cum e cunoscut locul respectiv, nu asa cum se numeste efectiv strada. Am si martor.

Eu am semnat cu obiectii pe care le-a scris partial pentru ca "nu mai avea loc" (textual).
Foarte bine ati facut.=D>
Contestati in instanta PVC in termenul legal de 15 zile de la data la care v-a fost adus la cunostiinta.
Succes