Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa semnatura martor asistent - Refuzul semnarii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa semnatura martor asistent - Refuzul semnarii procesului verbal

Buna ziua,

Voi incerca sa fiu cat mai scurt si la obiect. Am primit prin posta un proces verbal de contraventie in baza legii 91/1991. In momentul in care am discutat cu Politistii, acestia nu mi-au oferit posibilitatea de a semna procesul verbal pe loc.

Mentiunile agentului sunt urmatoarele : Refuza sa semneze P.V.C.C

Lasand la o parte ce este scris mai sus, putin mai jos pe PV gasim urmatoarele : Contravenientul nu este de fata/refusa/ nu poate lua la cunostinta despre continutul procesului verbal, fapt atestate de martorul asistent : (aici este scris numele acestuia), CNP(apare CNP-ul), dupa care restul campurilor sunt goale ( Seria/Nr. CI,)

Nu a fost de fata nici un martor asistent deoarece : camp gol

Putin mai jos, semnatura Martorului Asistent lipseste cu mentiunea : "Nu a fost de fata la intocmirea PVCC din cauza orei tarzii"

Practic, agentul a completat motivul lipsei martorului asistent unde trebuia sa apara semnatura. In acelasi timp, mai exista alte date despre martorul asistent.

Daca voi contesta aceasta contraventie, pot face referire la OG 2/2001?

Multumesc anticipat,
Alin

P.S. Nu stiu daca am postat in categoria corecta, ma puteti redirectiona daca este cazul?

Multumesc