Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

Buna ziua.
As vrea sa stiu ce valabilitate are contractul de comodat incheiat intre mama mea+ eu(proprietari) si sotul mamei mele, in vederea vanzarii casei.
Mama mea(decedata) mi-a facut act de donatie pe casa si teren(din prima casatorie,cu tatal meu decedat).A doua casatorie a mamei mele a durat 5 luni,dupa care a intervenit decesul acesteia.Actualul sot are contract de comodat pe 30 de ani,avand drept de folosinta o camera si drept de acces la baie,hol si bucatarie.
Relatiile cu acesta nu sunt tocmai cordiale si as dori sa stiu in ce masura ma pot folosi de bunurile mele(vanzarea imobilului).
Va multumesc anticipat.
Contractul de comodat ar putea fi reziliat prin acordul partilor.
In cazul in care nu exista acord pentru reziliere, atunci acest contract trebuie respectat.
In cazul in care intentionati sa vindeti imobilul, acesta poate fi vandut cu conditia ca noul proprietar sa respecte contractul de comodat al sotului mamei.
Aveti grija sa nu existe vre clauza referitoare la un eventual drept de preemtiune in favoarea acestuia ...
Va multumesc pentru raspuns.
Alta posibilitate nu exista?
steffyuly, utilizator