Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare: firma - persoana fizica ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare: firma - persoana fizica NEAUTORIZATA

Am o intrebare in legatura cu contractul de colaborare:
Daca inchei un contract de colaborare cu firma x, pe o perioada de 1an sau pe o perioada nedeterminata, pentru promovarea ei pe un site de ex. sau pentru intermedierea intre firma si posibili clienti(pe scurt: le aduc clienti si ei imi dau x% comision), ce contributii/taxe trebuie sa dau la stat? NU sunt pfa, asa ca imi poate explica cineva unde ar trebui sa merg dupa incheierea unui astfel de contract cu o firma si ce taxe va trebui sa platesc?
Pentru o asemenea activitate cu caracter continuu, NU se poate folosi conventia civila, singura forma de contract pentru care nu trebuie sa "va inregistrati".

Trebuie ori sa va infiintati un SRL, ori sa infiintati un PFA cu activitatea respectiva, ori sa incheiati un contract de munca cu firma respectiva.
Alte forme de prestare a unor servicii in mod legal nu sunt.

smartadvisors a scris:

Pentru o asemenea activitate cu caracter continuu, NU se poate folosi conventia civila, singura forma de contract pentru care nu trebuie sa "va inregistrati".
Trebuie ori sa va infiintati un SRL, ori sa infiintati un PFA cu activitatea respectiva, ori sa incheiati un contract de munca cu firma respectiva.
Alte forme de prestare a unor servicii in mod legal nu sunt.

Ok, am inteles... si daca activitatea nu are caracter continuu, atunci se poate? Si ce anume se intelege prin caracter continuu? Sunt nou in asa ceva asa ca intreb ca sa inteleg cat mai bine... De ex.: promovarea unei firme pe un site timp de 1 luna are aspect continuu?