Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... debit- societate recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

debit- societate recuperari creante

in 2006 ca sa ii fac pe plac prietenei mele de atunci am cumparat de la [editat] 2 telefoane in valoare de 2800 ron.am dus adeverinta de la munca si mi s-a spus ca trebuie sa achit 100ron /luna timp de 1 an.mi-a venit si un sms pe telefon sa ma duc sa ridic cardul de cumpraturi?eu nu aveam stiinta de asa ceva .zilele trecute mi-a venit de la [editat] o ssomatie prin care tre sa achit 4900 ron.ce sa fac?stie cineva un avocat din constanta?
gi-jane2, moderator
Cand ati platit ultima rata?
Acea firma de recuperare pe care ati invocat-o, este abuziva prin faptul ca v-a somat sa platiti o creanta la valoarea de 4.900 lei. In principiu, nu ar trebui sa raspundeti, adica sa nu platiti, dar intrebarea care mi-o pun si v-o pun... ati platit acele telefoane in coditiile stipulate de acel contract incheiat cu magazinul [editat], adica ati platit lunar suma de 100 de lei?
gi-jane2, moderator
daca va cer 4900 sunt sigur ca ati uitat de platiti telefoanele si prietena dvs de atunci sigur nu va mai da nici un ban sa le platiti acum, de n ori mai scump.
aveti de ales, fie mergeti va reparati greseala si va invatati minte fie mai stati ceva timp cat sa creasca bine creanta si sa aiba ei ce executa mai apoi.
Daca va puneti intrebarea ce ? ganditiva la viitor, chiar credeti ca nu vor gasi nimic ?
Buna ziua

interventie moderator

Rog frumos userii care au folosit denumirea unor societati/nume, in postarile lor, sa le stearga (accesati optiunea editare).
Multumesc si eu.
in 2008 septembrie.eu am platit cca 3000 ron .ei vor sa le platesc dobanda la un card de credit pe care nu l-am vazut niciodata si despre care am luat cunostinta acum ca l-as avea.