Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... denumire asociatie ONG in 3 limbi
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

denumire asociatie ONG in 3 limbi

Buna
M-ar interesa daca este posibil ca sa inregistrez o asociatie cu 3 denumiri diferite (limba romana, engleza, maghiara). Si daca da cum se procedeaza si unde pot gasi formular de cerere pentru acordarea disponibilitatii denumirii.
Multumesc anticipat raspunsurile
=D>
termenul de raspuns este de 10 zile prin posta si 6 personal.

În vederea rezervării denumirii, este necesară completarea unei cereri (model în Anexa la Ordinul Ministrului Justiţiei nr. 954/2000) şi ataşarea dovezii în original a achitării tarifului de 5 RON, la orice unitate a Trezorerie, în contul 20360150-„Alte venituri”(noua clasificaţie a indicatorilor privind bugetul de stat a fost aprobată prin Ordinul Ministerului Finanţelor Publice nr. 1954/2005).
Cererea se depune la Registratura generală a Ministerului justiţiei ori se transmite prin poştă, termenul de soluţionare fiind de 6 zile de la data primirii cererii.
Pentru informaţii procedurale şi eliberarea dovezilor de disponibilitate a denumirii este organizat program cu publicul la nivelul Serviciului comunicare şi relaţii publice, de luni până vineri între orele 10,00-12,00 iar marţea şi joia şi între orele 14,00-16,00.

Multumesc pentru ajutor si pentru indrumari.