Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere neplatite

Buna seara,
Va rog sa-mi comunicati in ce conditii angajatorul are voie sa trimita angajatii in zile libere neplatite.Precizes faptul ca in companie s-au cerut normari cu numarul personalului existent in fiecare punct de lucru, cu numarul de trimiteri si de activitati prestate de fiecare salariat din fiecare punct de lucru, normare care nu s-a definitivat.
Va multumesc. :(
Potrivit noului cod al muncii angajatorul pentru motive economice bine justificate poate apela la reducerea programului saptaminal de lucru de la 5 la 4 zile