avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozitarea primelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozitarea primelor

Buna tuturor,

Am si eu o intrebare: primele se impoziteaza si se retin toate contributiile (CAS,CASS, SOMAJ etc?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gina Iordan , Consultant resurse umane 15:26, 17 Iunie 2011
Da, se retin toate contributiile ca si la salariu. Veti avea ca si calcul salariul brut pentru orele lucrate+prima bruta+indemnizatii concedii ( daca este cazul). Din insumarea lor va rezulta venitu brut. Din venitul brut incepeti si calculati toate contributiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie intretinere copil catalinmariusmarin catalinmariusmarin In cei 25% din venitul net de ce intra orele suplimentare/prime/ore weekend in conditiile in care nu sunt venituri fixe? (vezi toată discuția)
Calcul salarii mirela.onciu mirela.onciu Buna seara. Poate sa-mi calculeze si mie cineva un salaraiu dupa urmatoarele date: Pt. luna dec.2012 Salar tarifar 1068 Ore lucrate 166 din care 14 ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal angelica82 angelica82 Buna seara Doresc sa stiu ce bani am de luat pe luna Octombrie, fiind in concediu prenatal.Am contract cu 8 ore,si salariu minim pe economie,fara alte ... (vezi toată discuția)