Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozitarea primelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozitarea primelor

Buna tuturor,

Am si eu o intrebare: primele se impoziteaza si se retin toate contributiile (CAS,CASS, SOMAJ etc?

Multumesc!
Da, se retin toate contributiile ca si la salariu. Veti avea ca si calcul salariul brut pentru orele lucrate+prima bruta+indemnizatii concedii ( daca este cazul). Din insumarea lor va rezulta venitu brut. Din venitul brut incepeti si calculati toate contributiile.