Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ferestre spre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ferestre spre vecini

Am o casa la 25 de km de Bucuresti care are o camera de 20 mp care nu are nici o ferestra.Am vorbit cu vecinul sa facem 2 ferestre inguste si lungi sa nu putem vedea in curtea lui.Iar la baie am facut una mai mica pentru aerisire.Ferestrele inca nu le-am pus sunt comandate sambata vin sa ni le puna de la firma de termopane dara zi vecinul s-a razgandit si ne ameninta ca daca nu inchidem ferestrele ne baga paie si ne da foc la casa.Distanta intre casa mea si propietatea lui este de 80 de cm dar in acte de 1 metru dar el bineinteles nu recunoaste aceasta.Eu am comandat geamuri inchise la culoare pentru a nu vedea in curtea vecinului .Ce pot sa fac?
El ameninta ca pune paie si da foc la casa dac nu inchid ferestrele.
ART. 612 Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietãtii îngrãdite sau neîngrãdite a vecinului sãu, de nu va fi o distantã de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecinã (C. civ. 489 si urm., 570, 601, 608, 620, 623, 634, 637 ; C. civ. fr. 678 ; Loi no. 67-1253 du 30 déc. 1967).

cat despre incendiu ...................orice fapta se plateste, conform codului penal!
asteptam si alte pareri