Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract agent asigurare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract agent asigurare

Buna ziua, as dori sa stiu ce obligatii am fata de stat(contributii) daca inchei un contract de agent de asigurari.Multumesc.
Dumneavoastra , ca agent, trebuie sa inregistrati contractul de agent la administratia financiara din localitatea de domiciliu, veti plati impozitul de 6% sau poate chiar nimic daca, comunicati in scris firmei de asigurari pentru care lucrati sa plateasca ea , in contul dumneavoastra toata suma de 16% din comisionul brut pe care vi-l datoreaza.
Mai trebuie sa mergeti si la sanatate sa inregistrati contratul si acolo platiti o suma lunara. In rest cu cas si somaj se acupa firma de asigurari.
george_neagu a scris:

Dumneavoastra , ca agent, trebuie sa inregistrati contractul de agent la administratia financiara din localitatea de domiciliu, veti plati impozitul de 6% sau poate chiar nimic daca, comunicati in scris firmei de asigurari pentru care lucrati sa plateasca ea , in contul dumneavoastra toata suma de 16% din comisionul brut pe care vi-l datoreaza.
Mai trebuie sa mergeti si la sanatate sa inregistrati contratul si acolo platiti o suma lunara. In rest cu cas si somaj se acupa firma de asigurari.

Multumesc pentru raspuns.
Succes la convins clientii. Cat mai multe polite incheiate.;)