avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract agent asigurare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract agent asigurare

Buna ziua, as dori sa stiu ce obligatii am fata de stat(contributii) daca inchei un contract de agent de asigurari.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 14:46, 17 Iunie 2011
Dumneavoastra , ca agent, trebuie sa inregistrati contractul de agent la administratia financiara din localitatea de domiciliu, veti plati impozitul de 6% sau poate chiar nimic daca, comunicati in scris firmei de asigurari pentru care lucrati sa plateasca ea , in contul dumneavoastra toata suma de 16% din comisionul brut pe care vi-l datoreaza.
Mai trebuie sa mergeti si la sanatate sa inregistrati contratul si acolo platiti o suma lunara. In rest cu cas si somaj se acupa firma de asigurari.
george_neagu a scris:

Dumneavoastra , ca agent, trebuie sa inregistrati contractul de agent la administratia financiara din localitatea de domiciliu, veti plati impozitul de 6% sau poate chiar nimic daca, comunicati in scris firmei de asigurari pentru care lucrati sa plateasca ea , in contul dumneavoastra toata suma de 16% din comisionul brut pe care vi-l datoreaza.
Mai trebuie sa mergeti si la sanatate sa inregistrati contratul si acolo platiti o suma lunara. In rest cu cas si somaj se acupa firma de asigurari.


Multumesc pentru raspuns.
Succes la convins clientii. Cat mai multe polite incheiate.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de agent, asistent in brokeraj - taxe?? CSORIK ILONA CSORIK ILONA Sunt angajata cu CIM pe durata nedeterminata(8 ore/zi) si in timpul liber realizez ca persoana fizica neautorizata - venituri din activitati independente in ... (vezi toată discuția)
Contract de agent,comision,mandat daiu daiu Controversata OUG 82/2010 m-a ,,bagat in ceata,, Veniturile unei persoane fizice ce are un ,,contract de agent asigurari,, cu o societate ce este ... (vezi toată discuția)
Plata impozit venit din asigurari vlasin vlasin Buna ziua , As avea si eu o intrebare in legatura cu plata impozitului din venit de agent de asigurare. Eu desfasor activitatea in localitatea ... (vezi toată discuția)