Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Am o prietena care are tatal paralizat si nu poate vorbi desi intelege tot - el este recasatorit a doua oara cu o doamna care are 1 copil dintr-o alta casatorie( copil casatorit si sta in alta localitate). aceasta sotie il bate (a vazut urme de vanatai) si in plus ea i-a zis ca il bate si el stie de frica ei : problema este ca si vecinii aud cand el tipa ca ea il bate: daca se intampla ceva cu tatal prietenei - ea poate inchiria partea ei din apartament ?, desii ea i-a zis ca nu are dreptul- ar putea sa cheme un legist sa constate vanataile si sa poata lua ceva masuri impotriva acelei doamne?
pentru batai, ar trebui fiica dumnealui sa cheme politia neaparat ca sa fie facute constatarile.
dupa deces, intr-adevar fiica lui il va mosteni impreuna cu sotia lui care ii va fi supravietuitoare.
Ar trebui sa ia masuri inca de pe acum.... Dupa decesul tatalui ei, fiica va mosteni 3/4, iar sotia 1/4 din bunurile defunctului. Teoretic, poate inchiria, dar cine va dori sa inchirieze trei sferturi din apartament? (asta doar daca intregul apartament a fost al tatalui, achizitionat inaintea casatoriei sau mostenit).
apartamentul a fost cumparat cu cea de-a doua sotie.
Deci jumatate din apartament este a sotiei (cota de bun comun), iar fiica va mosteni trei sferturi din jumatatea tatalui (si un sfert ii va reveni tot sotiei)....