Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general VANZARE ACTIVE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

VANZARE ACTIVE

O societate agricola cu 14 asociati vinde o parte din active ( hala gater impreuna cu o suprafata de teren) , in data de 29.05.2011 . s-a facut un proces verbal al asociatilor si s-a dat si o hotarare prin care acestia sunt de acord in unanimitate cu vanzarea , urmand sa se faca actul de vanzare catre o persoana fizica.
- trebuie sa fac factura intre soc si pers fizica ?
- pot sa incasez banii in numerar fiind vorba de suma de 20000 euro ?
- asociatii vor sa isi primeasca partea de dividende in cursul ex, 2011 , se poate ?
- in afara impoz. pe divid se mai plateste si altcv , impozit profit ?
-dak mai sunt alte implicatii fiscale va rog sa mi le spuneti k sunt mai la inceput.
va multumesc
1.Da, trebuie sa faceti factura.
2.Nu se poate incasa bani in numerar doar prin virament bancar,deoarece fact. depaseste valoarea de 5000 Ron.
3. doar la sf. ex. 2011 se vede profitul si se repartizeaza la dividente si se plateste impoz. pe profit si dividente.
Daca aveti profit pe 2010 si l-ati repartizat la dividente ,acela poat fi ridicat de asociatii firmei in 2011.
@iulia53, utilizatorul nostru ca si persoana juridica, vinde activele unei persoane fizice. Eu asa am inteles din mesaj. In acest caz, ceea ce incaseaza de la aceasta persoana poate depasi suma de 5000 lei. Nu exista plafon (limita) de incasare de la persoanele fizice.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc de raspuns . asa ma gandeam si eu. dar as putea imparti banii in dividende acum , ma gandeam la cv fictiv iar in 2012 sa fac bilantul si repartizarea ?
Nu puteti face acest lucru. Raspunsurile colegei mele sunt suficient de clare in aceasta privinta. Am intervenit numai acolo unde am considerat ca era necesar sa o fac.
Multumesc..asa este..@gabriela..
eu gindidu-ma la PJ ...cind am dat raspunsul..:D