avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata dividende si impozit pe dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata dividende si impozit pe dividende

Buna ziua . Am in perioada 2011-2015 profit net de 100000 ron .
As dori sa iau dividente. Care este procedura ?
Pot lua acesti bani prin casa in fiecare zi 10000 ron pana la concurenta sumei ?
Trebuie sa ii depun in banca si apoi sa fac transfer catre asociat?
Impozitul se achita dupa fiecare plata sau la toata suma ce pleaca in dividente ?
Care este procedura ?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 00:15, 16 Octombrie 2016
puteti repartiza toata suma si stabili impozitul pe dividende la repartizare.Acest impozit va trebui platit pana la sf ex.financiar.Ridicarea banilor se va face numai prin transfer bancar, in afara de 10.000, pe care ii puteti ridica in numerar.A doau alternativa este sa repartizati pe dividende cate 10000 si sa-i ridicati cu numerar cu plata impozitului de rigoare.Dar nu mai e timp :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon plata dividende cristinasova cristinasova Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu plata dividendelor la o societate care are banii in casa, suma depaseste 20000 lei este obligatoriu depunerea ... (vezi toată discuția)
Dividende costicul costicul Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat? (vezi toată discuția)
Repartizare dividend ella2389 ella2389 Buna. Vreau sa repartizez dividende, am inteles ca se face pe baza hotararii adunarii generale. Intrebarea este, pot repartiza oricand dividende daca tocmai ... (vezi toată discuția)