Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata dividende si impozit pe dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata dividende si impozit pe dividende

Buna ziua . Am in perioada 2011-2015 profit net de 100000 ron .
As dori sa iau dividente. Care este procedura ?
Pot lua acesti bani prin casa in fiecare zi 10000 ron pana la concurenta sumei ?
Trebuie sa ii depun in banca si apoi sa fac transfer catre asociat?
Impozitul se achita dupa fiecare plata sau la toata suma ce pleaca in dividente ?
Care este procedura ?Multumesc
puteti repartiza toata suma si stabili impozitul pe dividende la repartizare.Acest impozit va trebui platit pana la sf ex.financiar.Ridicarea banilor se va face numai prin transfer bancar, in afara de 10.000, pe care ii puteti ridica in numerar.A doau alternativa este sa repartizati pe dividende cate 10000 si sa-i ridicati cu numerar cu plata impozitului de rigoare.Dar nu mai e timp :)