Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea nr. 61/1991 actualizata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea nr. 61/1991 actualizata

#-o#-o#-oLocuiesc intr-un imobil la etajul I.
De doua luni s-a descis o carciuma la parter sub mine cu un program devastator pana la orele 2:00 dimineata.
Am incercat sa stau de vorba cu asa numitul patron incerand sa ii explic ca doresc sa rezolv problema pe cale amiabila si conform Legei 61/1991 actualizata art 29
29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;
Ce am de facut ca nu vreau sa apelez la Jandarmeirie ca ma gandesc ca imi taie cauciucurile la masina sau mai stiu eu de ce e in stare sau pe cine cunoaste atata timp cat este cautat de camatari.
!?
Cum am mai precizat si cu alta ocazie, credem ca ar putea fi o actiune tipica pentru asociatia de proprietari reglementata de dispozitiile art. 18 din Legea nr.230/2007 - "În cazurile în care, în clădirile de locuinţe, unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică, cu bună-ştiinţă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii celorlalţi proprietari sau chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instanţei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii, precum şi plata daunelor."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...