Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este prescrisa creanta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este prescrisa creanta?

O intrebare ;;;
Un contract de telefonie mobila, incheieat prin anii 1995, cu operatorul de telefonie mobila "connex",. Persoana in cauza a plecat din tara definitiv, prin anul 2001, La plecare nu a reziliat contractul prin cerere, . Dar potrivit unei clauze operatorul de telefonie mobila a sistat serviciile de telefonie si tot in contract prevede ca neplata abonamentului pentru o luna de zile operatorul va rezilia contractul. Dupa vreo 4 ani 2005 s-a primit prima notificare de plata, o suma destul de frumusica; abonament facturat si, neachitat taxa de reziliere, dobanzi...etc. O ruda dea celui plecat din tara, le-a explicat cum stau lucrurile, o perioada de timp operatorul nu a mai notificat pe abonat. Dar incepand cu anul 2011, apeleaza mereu pe ruda celui plecat din tara cu tot felul de amenintari sa se dea telefon la firma de recuperari creanta EOS, pentru a se stabili modul de plata, dar arata in mesaje ca dator este ruda si nu cel care a facut contractul.
Intrebarea este; Chiar daca ar exista vreo creanta in sarcina abonatului, din anul 2001, si azi suntem in 2011, creanta nu s-a prescris??:O
s-a prescris creanta. chiar daca se calculeaza din 2005 momentul in care a fost notificat abonatul tot e prescrisa creanta.
Ruda din tara sa mearga personal la politie si sa depuna o plangere pentru hartuire, jignire, intimidare si daca exista dovezi si amenintari, cum si in ce constau acestea. Sa pastreze fiecare sms, pentru ca acestea pot fi utilizate ca dovezi. Sa inregistreze si apelurile telefonice (daca stie/are posibilitatea).
De la politie sa nu uite sa ceara numarul de inregistrare al plangerii !
Multumesc lui "av.athe" si utilizatorului "sword" pentru raspunsurile date.=D>
Ma bucur ca v-am fost de folos ! Urmati-mi sfatul, altfel astia va vor sacai si peste 10 ani ! Vorbesc pe caz concret !