Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De unde pot lua o copie-Dupa contractul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De unde pot lua o copie-Dupa contractul de munca-Fostul angajator refuza !

Am lucrat pana la data de : 01.06.2011 ca: Ajutor Bucatar. Cand am aflat ca petronul mi-a facut carte de munca numai pentru 4 ore pe zi. Iar eu munceam 14 ore pe zii in ( Restaurant ) Atunci m-am certat cu el si am plecat. Iam cerut sa vad contractul de munca. Sa vad de cine este semnat la rubrica angajat. Ma refuzat.
-------- Eu nu am semnat contractul de munca---- nu stiu cine la semnat in locul meu.
intrebare --- De unde piot lua un duplicat sau o copiie conform cu originalul. Se poate obtine de la itm ? Cum il pot obliga pe patron sa-mi dea o copie ?
Multumiri anticipate
faci plangere la ITM , si soliciti copie . Il dai in judecata pe patron (litigii munca - Tribunalul Judetean sau Bucuresti ) si reclami orele lucrate pentru care poti solicita cu martori , sa inscrie in carnetul de m unca orele lucrate care sa constituie vechime in munca
Copie de pe c.i.m. o puteti obtine de la angajator .. din mai 2010 , exista un Ordin al Ministrului Muncii prin care ITM-urile nu mai pot elibera copii de pe actele depuse de catre angajatori si aflate in gestiunea ITM-urilor.

Puteti depune plangere penala pentru savarsirea unui concurs de infractiuni - fals si uz de fals -. In acest sens, veti putea vedea si cine a semnat in locul dvs c.i.m., daca nu este semnat de dvs.
Freelis a scris:
"din mai 2010 , exista un Ordin al Ministrului Muncii prin care ITM-urile nu mai pot elibera copii de pe actele depuse de catre angajatori si aflate in gestiunea ITM-urilor."
Daca se poate ce numar are ordinul cu pricina?

Ordinul 363/2010 pentru modificarea anexei la Ordinul 1323/2009 privind aprobarea Normativului cu tarifele pentru plata prestatiilor de servicii in domeniile de activitate ale Inspectiei Muncii, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 333 din 20 mai 2010 .