Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de serviciu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de serviciu

In ce conditii inceteaza raporturile de serviciu cu drept la pensie de serviciu, in cazul politistilor, conform legislatiei in vigoare, pentru a beneficia de cele doua salarii(ajutoare) anuale pana la varsta standard de pensionare , respectiv 60 ani?Precizez ca, am 41,5 ani, vechime totala in munca 20,6 ani, din care 14,8 luni ca politist, decizie medicala- inapt serviciu in politie, gradul III invaliditate ca urmare a unor boli obisnuite.De asemenea, va rog sa precizati daca are vreo importanta si ce efecte are asupra pensiei specificarea din decizia medicala la rubrica "Legatura cauzala a bolii sau accidentului : BOALA
OBISNUITA,art.68,pct.1,lit.c din Legea nr.263/2010?
Chiar nimeni nu cunoaste metodologia de aplicare ?! Am mai postat o intrebare referitoare la aceeasi problema pe 02.06.2011 si tot nu am primit un raspuns sau macar o parere.Ma asteptam la mai multa solicitudine din partea celor care raspund intrebarilor postate pe acest forum.Sunt dezamagit.