Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate politisti-decizie medicala ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate politisti-decizie medicala -boala obisnuita

Rog politistii care s-au pensionat in anul 2013 pe caz de boala (pensie de invaliditate gr.1, 2, 3), sa-mi comunice ce scrie pe decizia lor medicala la rubrica"hotararea comisiei"-incadrare, paragraf, grupa, barem medical, etc. De asemenea, legatura cauzala a bolii sau accidentului...ex.: " boala obisnuita "(lg. 263/16.12.2010, art. 68, pct.1, lt.c) sau " boala a fost contractata in timpul si din cauza indeplinirii serviciului in politie".
Are cunostinta cineva de castigarea in instanta a vreunei hotarari la H.G. 1083/2008 - privind asigurarea despagubirilor de viata, sanatate si bunuri ale politistilor pentru cei pensionati dupa 01.01.2011? Daca da, va rog sa-mi comunicati in ce conditii. Multumesc anticipat.
si eu am esit in 2012 la fel scrie boala obisnuita nici o sansa la hg 1083, abia acum pe; 16 ,am prima sedinta la tribunal sa vedem ce o iesi tot ca ei cred ca ramane
Multumesc pentru interventie si raspuns. Dupa termenul ce-l aveti pe 16, va rog sa postati tot aici hotararea instantei de judecata. Multumesc inca o data.
sper sa se rezolve ceva dar nu am auzit pe nimeni sa fi castigat cu decizia de boala obisnuita asta cred ca e intelegere facuta pana acum nu se scria doar boala obisnuita
degeaba; am pierdut la tribunal acum sunt la curtea de apel bucuresti am facut recurs mi-au dat ca nefondat acu astept si aici nu stiu ce sa zic
buna ziua, ave ti idee cum pot schimba cauza invaliditatii, avand in vedere ca a aparut ordinul108 pe 2014?