Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in CCC. S-a desfiintat punctul de lucru. Ce ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in CCC. S-a desfiintat punctul de lucru. Ce drepturi am?

Buna ziua! Am si eu o intrebare: momentan sunt in concediu de crestere a copilului, firma la care am lucrat si-a desfintat punctul de lucru unde am lucrat eu si a infintat o alta firma, intrebarea este ce se intampla cu mine cand vin din concediu, ma vor obliga sa lucrez la alte puncte de lucru, somaj sa-mi dau demisia??????Va multumesc!
adriana1908, utilizator
1. In perioada de CCC dvs. aveti CIM suspendat, adica sunteti tot salariata acelei unitati numai ca nu prestati munca si nu primiti salariu.
2. Dupa terminarea CCC trebuie sa reluati activitatea in baza aceluiasi CIM adica acelasi post si acelasi salariu.
3. Daca s-a desfiintat punctul de lucru inseamna ca s-a desfiinta si locul de munca al dvs. In acest caz angajatorul va poate oferi un alt loc de munca dar dvs. nu sunteti obligata sa acceptati.
4. Daca acceptati noul loc de munca va face un act aditional la CIM cu noile modificari.
5. Daca nu acceptati atunci este obligat sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti beneficia de indemnizatie de somaj.
6. Sa nu demisionati sau sa aceti dvs. cerere de incetare a CIM pentru ca nu veti mai benficia de indemnizatie de somaj. Lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii CIM.
Va multumesc pentru indrumari, mai am doar o nelamurire in legatura cu refuzul acceptarii unui alt loc de munca in cadrul firmei respective si anume acela ca refuzul se face verbal sau scris?Multumesc inca odata!
1. Refuzul se poate face fie scris fie verbal, nu conteaza cum.
2. Refuzul unui loc de munca inseamna si refuzul de a semna actul aditional cu schimbarea locului de munca.
3. Daca angajatorul va face oferta in scris atunci faceti si dvs. refuzul tot in scris.
Buna ziua, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare numai ca la mine nu s-a desfintat punctul de lucru ci mai sunt vre-o 2 angajati cu jumatate de norma. Am fost la firma respectiva si imi tot spun ca ori imi dau demisia, ori accept un loc de munca in alta localitate. Ce e de facut?
1. Raspunsul dat mai sus:
1. In perioada de CCC dvs. aveti CIM suspendat, adica sunteti tot salariata acelei unitati numai ca nu prestati munca si nu primiti salariu.
2. Dupa terminarea CCC trebuie sa reluati activitatea in baza aceluiasi CIM adica acelasi post si acelasi salariu.
3. Daca s-a desfiintat punctul de lucru inseamna ca s-a desfiinta si locul de munca al dvs. In acest caz angajatorul va poate oferi un alt loc de munca dar dvs. nu sunteti obligata sa acceptati.
4. Daca acceptati noul loc de munca va face un act aditional la CIM cu noile modificari.
5. Daca nu acceptati atunci este obligat sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti beneficia de indemnizatie de somaj.
6. Sa nu demisionati sau sa faceti dvs. cerere de incetare a CIM pentru ca nu veti mai benficia de indemnizatie de somaj. Lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii CIM.

este valabil si pentru dvs..
2. Diferenta este ca nu s-a desfiintat punctul de lucru ci numai postul dvs.
3. Sa nu va dati demisia ca nu mai beneficiati de indemnizatie de somaj.
4. Daca angajatorul va forteaza, intr-un fel sau altul, sesizati ITM.