Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in CCC. S-a desfiintat punctul de lucru. Ce ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in CCC. S-a desfiintat punctul de lucru. Ce drepturi am?

Buna ziua! Am si eu o intrebare: momentan sunt in concediu de crestere a copilului, firma la care am lucrat si-a desfintat punctul de lucru unde am lucrat eu si a infintat o alta firma, intrebarea este ce se intampla cu mine cand vin din concediu, ma vor obliga sa lucrez la alte puncte de lucru, somaj sa-mi dau demisia??????Va multumesc!
adriana1908, utilizator
Multumesc pentru raspuns, numai ca ei sustin ca sunt obligati prin lege sa-mi ofere un alt post (similar cu cel avut sau nu) in alte puncte de lucru si ca daca m-ar da in somaj ar incalca legea.
1. Daca v-au raspuns asa ceva ori sunt necunoscatori ai legii ori sunt mincinosi si vor sa va pacaleasca.
2. Nu exista obligatia de a va oferi un alt loc de munca si nici obligatia dvs. de a-l accepta (angajatorul stie ceva in cazul concedierii colective dar nu e cazul la dvs.).
3. Eu v-am recomandat sa sesizati ITM. Va verifica spusele dvs. si va lua masurile legale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc!