avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plati compensatorii?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plati compensatorii?

Citez din decizia de concediere:,,la desfacerea CIM ca urmare a aplicarii masurilor de concediere colectiva vi se va acorda suma de 670 lei lunar pe o perioada de 6 luni,avand in vedere prevederile CCM precum si cele ale art 1 din HG 1193/2010.,, si alaturi citez din CCM :,,La desfacerea contractului individual de muncă ca urmare a aplicării măsurilor de concediere colectivă, salariaţilor l-i se vor acorda sume de bani în conformitate cu art. 80, alin. 2, lit. a) din Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel de Ramura Transporturi, dar fără a depăşi lunar suma prevăzută în art. 1 din H.G. nr. 1193/2010.,,
Am cateva intrebari:
-este vorba de acelasi lucru in cele 2 citate?
-cine plateste aceste salarii, angajatorul sau din bugetul asigurarilor de somaj?
-daca ma angajez beneficiez de acesti bani?
-art 45 al.1 lit i din legea somajului se refera la aceste sume?
-beneficiez de somaj doar dupa expirarea acestor 6 luni pprevazute in decizia de concediere?
- cand trebuie sa ma inscriu la somaj in acest caz :in termen de zece zile de la incetarea cim sau cand?#-o
Imi pare rau ca va deranjez cu atatea intrebari dar la locul de munca chiar nu stiu sau nu vor sa ma lamureasca.
Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:02, 22 Iunie 2011
dreptaciul a scris:

Citez din decizia de concediere:,,la desfacerea CIM ca urmare a aplicarii masurilor de concediere colectiva vi se va acorda suma de 670 lei lunar pe o perioada de 6 luni,avand in vedere prevederile CCM precum si cele ale art 1 din HG 1193/2010.,, si alaturi citez din CCM :,,La desfacerea contractului individual de muncă ca urmare a aplicării măsurilor de concediere colectivă, salariaţilor l-i se vor acorda sume de bani în conformitate cu art. 80, alin. 2, lit. a) din Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel de Ramura Transporturi, dar fără a depăşi lunar suma prevăzută în art. 1 din H.G. nr. 1193/2010.,,
Am cateva intrebari:
-este vorba de acelasi lucru in cele 2 citate?
-cine plateste aceste salarii, angajatorul sau din bugetul asigurarilor de somaj?
-daca ma angajez beneficiez de acesti bani?
-art 45 al.1 lit i din legea somajului se refera la aceste sume?
-beneficiez de somaj doar dupa expirarea acestor 6 luni pprevazute in decizia de concediere?
- cand trebuie sa ma inscriu la somaj in acest caz :in termen de zece zile de la incetarea cim sau cand?#-o
Imi pare rau ca va deranjez cu atatea intrebari dar la locul de munca chiar nu stiu sau nu vor sa ma lamureasca.
Va multumesc pentru ajutor.


Referitor la salariile compensatorii vedeti celalalt topic deschis de dvs pe Sectiunea Dreptul Muncii .. cele doua articole invocate de dvs sunt contradictorii, fapt ce face sa se aplice CCM la nivel de ramura de activitate, deoarece contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celor stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil incheiat la nivel superior.
Pai nu le invoc eu, imi sunt comunicate in decizia de concediere .CCM la nivel de unitate(CFR Marfa) a fost incheiat anul acesta, si nu stiu daca exista acum contract colectiv la nivel de ramura.
In cazul in care salariile acestea se acorda de angajator nu ar trebui sa se plateasca toate impreuna, la data incetarii raporturilor de munca?
Pot fi platite toate odata sau in rate asa cum este prevazut in CCM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

notificare concediere Lungu Constantin Lungu Constantin cat timp are efecte notificarea pentru cancedierea colectiva din momentul emiterii? (vezi toată discuția)
Ccm la nivel national si ccm la nivel de societate comerciala cristina69 cristina69 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca exista un CCM incheiat la nivel de societate comerciala, mai are aplicabilitate si CCM la nivel national incheiat ptr. ... (vezi toată discuția)
Plati compensatorii sncfr marfa sa Imprevizibila Imprevizibila Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti cu modalitatea de plata a salariilor compensatorii. In data de 09.06.2011 am primit Decizia de concediere, prin care ... (vezi toată discuția)