Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Clauza abuziva
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Clauza abuziva

Se poate considera clauza abuziva diminuarea despagubirii sumei asigurate cu 25%(epava) in cazul daunei totale, tinand cont de urmatoarele?
Decizia Curtii de Apel Craiova nr. 182/01.10.2009:
''Clauza privind scaderea valorii pieselor ramase neavariate în caz de dauna totala cu exceptia situatiei în care asiguratorul îsi exercita dreptul de optiune în a prelua autovehiculul este una abuziva.
Asiguratorul plateste despagubiri integrale în situatia de exceptie în care îsi exercita dreptul de optiune în a prelua autovehiculul."
"Curtea a apreciat ca obligatia de plata a despagubirilor integrale, conditionata de exercitarea dreptului de optiune, reprezinta în fapt o obligatie afectata de o conditie suspensiva pur potestativa, deoarece plata integrala a despagubirilor depinde în exclusivitate de vointa asiguratorului .
Or, obligatia afectata de o conditie suspensiva pur potestativa este nula, astfel încât în interpretarea contractului de asigurare încheiat între I:F:C în calitate de asigurat si SC A.T.A. SA - Sucursala Slatina în calitate de asigurator, Curtea nu a dat eficienta clauzei aratate mai sus prevazute de pct.46 lit. b teza finala."
Conditiile de asigurare prevad aceasta clauza si clientul a fost de acord cu ea cand a incheiat contractul. Si oricum aceasta clauza este mai avantajoasa decat daca s-ar scadea din valoarea reala a masinii la data daunei, valoarea pieselor si subansamblelor ramase neafectate.
~ Conținut șters la cerere ~
Este un contract CASCO. Nu am contractul, nu sunt in situatia aceasta.
Am citit Decizia Curtii de Apel Craiova, prin care s-a pronuntat in sensul ca, clauza referitoare la diminuarea sumei asigurate cu 25%, in cazul daunei totale, ce reprezinta epava, este una abuziva, ca atare a obligat pe asigurator la palta intregii sumi asigurate.
Daca Curtea de Apel Craiova a decis ca este o clauza abuziva, alte instante din tara pot stabili acelasi lucru, inferioare sau egale in grad, daca se invoca aceasta decizie?
Sau de exemplu Protectia Consumatorului nu ar trebui sa se sesizeze si sa ii oblige sa renunte la clauza aceasta?