Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj succesoral sau iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj succesoral sau iesire din indiviziune

O ruda a mea a mostenit cu 2 surori casa parinteasca.Au certificat de mostenitor pe cate 1/3 din casa.
Panantul de sub casa este al altcuiva, care l-a vandut.
Acum cel care a cumparat pamantul vrea sa demoleze casa sa-si contruiasca o alta.
Ce trebuie facut:
1) partaj judiciar?si daca da treb cerut anularea certif de mostenitor?
2)actiune de iesire din indiviune?
3) sau ruda mea sa cumpere partile celorlalte surori si sa demoleze?
Multumesc!
Proprietarul terenului sa cumpere de la cele 3 surori casa si apoi sa o demoleze, cand va fi proprietatea sa. Partajul nu rezolva in nici un fel problema demolarii.
pentru a cumpara trebuie cadastru care este vreo 15milioanealta solutie?
Care este ideea de fapt, de ce sa se partajeze sau sa se anuleze certificatul de mostenitor (ceea ce nu se face in nici un caz...)? Cele trei surori vor sa demoleze casa pur si simplu, ca sa-i faca pe plac proprietarului terenului? Daca il "incomodeaza" casa, sa achite costurile si s-o cumpere, apoi face ce doreste cu intregul imobil. Daca doamnele in cauza demoleaza constructia, cu ce raman din mostenire?