avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj succesoral sau iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj succesoral sau iesire din indiviziune

O ruda a mea a mostenit cu 2 surori casa parinteasca.Au certificat de mostenitor pe cate 1/3 din casa.
Panantul de sub casa este al altcuiva, care l-a vandut.
Acum cel care a cumparat pamantul vrea sa demoleze casa sa-si contruiasca o alta.
Ce trebuie facut:
1) partaj judiciar?si daca da treb cerut anularea certif de mostenitor?
2)actiune de iesire din indiviune?
3) sau ruda mea sa cumpere partile celorlalte surori si sa demoleze?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 19:30, 23 Iunie 2011
Proprietarul terenului sa cumpere de la cele 3 surori casa si apoi sa o demoleze, cand va fi proprietatea sa. Partajul nu rezolva in nici un fel problema demolarii.
pentru a cumpara trebuie cadastru care este vreo 15milioanealta solutie?
Care este ideea de fapt, de ce sa se partajeze sau sa se anuleze certificatul de mostenitor (ceea ce nu se face in nici un caz...)? Cele trei surori vor sa demoleze casa pur si simplu, ca sa-i faca pe plac proprietarului terenului? Daca il "incomodeaza" casa, sa achite costurile si s-o cumpere, apoi face ce doreste cu intregul imobil. Daca doamnele in cauza demoleaza constructia, cu ce raman din mostenire?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren cu probleme axinte axinte Buna ziua Doresc sa va prezint urmatoarea situatie: In mai 2004 s-a dezbatut simultan succesiunea dupa defunctii X, sot decedat in 1996 si Y, sotie decedata ... (vezi toată discuția)
Impartirea mostenirii typa typa suntem 3 surori,parintii decedati,avem un act de mostenire.Dupa moartea mamei sa facut succesiune iar cele 2 surori au cedat in favoarea mea.Dupa moartea ... (vezi toată discuția)
Cumparare si demolare casa cu perete calcan la calcan tebbaerty tebbaerty Buna ziua, As dori sa cumpar o casa demolabila care are un perete calcan la calcan ( perete comun cu al vecinului). Casa este din chirpic, si nu stiu daca ... (vezi toată discuția)