Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare si demolare casa cu perete calcan la calcan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare si demolare casa cu perete calcan la calcan

Buna ziua,

As dori sa cumpar o casa demolabila care are un perete calcan la calcan ( perete comun cu al vecinului).
Casa este din chirpic, si nu stiu daca exista riscul ca atunci cand una din ele se demoleaza, sa fie afectata si structura celeilalte.

Ce acte trebuie sa cer vanzatorului pentru a fii sigur ca din pct de vedere legal pot demola casa ? Am vazut actele necesare pentru demolarea unei case, dar ideea este ca nu doresc sa cumpar casa si dupa aceea sa ma trezesc ca nu o pot demola. Pot cere toate actele necesare demolarii vanzatorului ? Ele mai sunt valabile si dupa ce se schimba proprietarul casei ?

In ceea ce priveste peretele comun, banuiesc ca este necesar un act notarial prin care vecinul este de acord cu darmarea si reconsteruirea altei cladiri, nu ? Acel act notarial este valabil dupa ce se vinde casa ?

Si o ultima intrebare, exista certificat de urbanism pentru demolare si certificat de urbanism pentru constructie ? Sunt 2 certificate diferite ?

Orice idee / indrumare este binevenita