Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... onorariu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

onorariu avocat

1-Va rog sa-mi raspundeti si mie daca onorariul de avocat este suportat in intregime de catre paratul care a pierdut procesul si cum poate fi dovedit de catre reclamant?
2-daca se taie chitanta pentru plata onorariului (sau factura) cand?
3-daca se suporta tva?
4-daca un avocat care si-a desfiintat cabinetul individual de avocatura mai poate pleda in proces?
multumesc
1). Conf. cu disp. art.274 Cod proc. civ. la alin. se spune "...partea care pica in pretentiuni este obligata la plata cheltuielilor de judecata.." si la alin. 2 se arata "..judecatorul poate micsora onorariul pentru avocat..dar nu poate micsora taxele judiciare de timbru..".
2). Pentru ca instanta sa admita cheltuieli de judecata partea care solicita aceste cheltuieli trebuie sa si dovedeasca acel fapt (cu chitante, facturi, bonuri fiscale, bilete..ect.).
3). Tva-ul este cumulat in chitanta, daca se emite si factura atunci se defalca; pret serviciul + Tva,
4). Da, chiar daca un avocat si-a desfintat cabinetul;;; nu mai poate pleda numai cand este suspendat pe perioada de suspendare, dar si atunci poate pune concluzii pe fond "orale si scrise", numai cu mandat dat de parte.=D>