Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura

Daca cineva are procura si pierde un proces civil cine plateste cheltuielile de judecata?
Mandantul sau mandatarul?
depinde de ce se prevede in procura...in general cel care a a mandatat
Bineinteles ca manadantul.
Cod de procedura civila "Art. 274:
Partea care cade în pretenţiuni va fi obligată, la cerere, să plătească cheltuielile de judecată.
Judecătorii nu pot micşora cheltuielile de timbru, taxe de procedură şi impozit proporţional, plata experţilor, despăgubirea martorilor, precum şi orice alte cheltuieli pe care partea care a cîştigat va dovedi că le-a făcut.
Judecătorii au însă dreptul să mărească sau să micşoreze onorariile avocaţilor, potrivit cu cele prevăzute în tabloul onorariilor minimale, ori de cîte ori vor constata motivat că sînt nepotrivite de mici sau de mari, faţă de valoarea pricinii sau munca îndeplintă de avocat."
Daca mandatul a fost cu titlu gratuit, obligatoiru cheltuielile de judecata vor fi suportate de catre mandant.