avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul tehnic 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul tehnic 2011

Va rog sa imi spuneti daca prevederile Ordonantei de urgente nr 4/2010 se aplica si in 2011. Perioda de somaj tehnic (luna mai2011) este considerata vechime in munca?
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 16:23, 20 Iunie 2011
Nu mai produce efecte:
Art. 1 (1) Incepand cu luna februarie 2010, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010, ....

Daca ati fost in "somaj tehnic" in conditiile art 53 din codul muncii, perioada este considerata vechime in munca.
Art. 53 (1) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 52 alin. (3) .
(2) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare prevazute la alin. (1), salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.
OUG 4/2010 s-a aplicat pana pe 31 decembrie 2010.
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2011
ContSters98245, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic padicam padicam Buna ziua, Ma poate informa cineva cum e cu somajul tehnic? Putem da in somaj tehnic parte din angajatii firmei? Angajatul trebuie sa aiba o anumita vechime ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic 2014 florip florip Daca societatea are dificultati economice poate societatea sa trimita angajatii in concediu fara plata? Se mai poate beneficia de facilitatile somajului ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic carpaho carpaho daca este legal sa am un salariat in luna octombrie cu ore suplimentare iar in luna decembrie il am in somaj tehnic (vezi toată discuția)