Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul tehnic 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul tehnic 2011

Va rog sa imi spuneti daca prevederile Ordonantei de urgente nr 4/2010 se aplica si in 2011. Perioda de somaj tehnic (luna mai2011) este considerata vechime in munca?
Nu mai produce efecte:
Art. 1 (1) Incepand cu luna februarie 2010, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010, ....

Daca ati fost in "somaj tehnic" in conditiile art 53 din codul muncii, perioada este considerata vechime in munca.
Art. 53 (1) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 52 alin. (3) .
(2) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare prevazute la alin. (1), salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.
OUG 4/2010 s-a aplicat pana pe 31 decembrie 2010.
ContSters98245, utilizator