avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pensiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pensiune

sunt posesorul unei case de vacanta la mare pe care o inchiriez si se tot zvoneste ca din vara asta circula fiscul deghizatii in turisti
pentru a fi in regula cu toate de ce documente am nevoie si este adevarat ca imi trebuie si casa de marcat???
va multumesc si astept raspunsul dvs
Cel mai recent răspuns: A_Grigorescu , utilizator 21:04, 20 Noiembrie 2011
Nici-o problema. :)

Eu cred ca nu aveti alta solutie. In cazul in care nu vor exista contracte incheiate si declarate la Administratia Financiara...veniturilr obtinute pot fi considerate ilicite. Ori Dvs. nu aveti cum incheia contracte de inchiriere cu oaspetii Dvs. Mai ganditi-va la varianta PFA.
Atunci asa am sa procedez. Am sa caut un astfel curs si apoi sa fac PFA pe cod 5520.
Pana atunci (cursul dureaza...iarna e aproape) ma gandesc sa inchiriez pe un PFA facut pe codul Cod "Caen 6820 inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate"

Sper ca e OK ca solutie temporara pana obtin diploma.

Multumesc foarte mult pentru clarificari.
Gabrielle Monique a scris:

Nici-o problema. :)

Eu cred ca nu aveti alta solutie. In cazul in care nu vor exista contracte incheiate si declarate la Administratia Financiara...veniturilr obtinute pot fi considerate ilicite. Ori Dvs. nu aveti cum incheia contracte de inchiriere cu oaspetii Dvs. Mai ganditi-va la varianta PFA.


Buna seara,

Am urmatit discutia si as avea si eu 2 nelamuriri:
- Trebuie avize pentru functionare ? Mediu, sanatate,protectia consumatorului etc...
- Casa de marcat e obligatorie sau se pot folosi contracte tipizate
- Cum sugera colegul...se poate inchiria pe CAEN 6820 ?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog niste sfaturi alina240 alina240 Va rog frumos cine ma poate ajuta cu unele informatii. In calitate de persoana fizica detin un imobil compus din 4 camere plus dpendinte. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Pfa cod caen 5520 Ionel_Popovici Ionel_Popovici Buna ziua, Sunt proprietar al unei case de vacanta la munte pe care vreau s-o inchiriez legal. Inchirierea se face pe perioade scurte ... (vezi toată discuția)
Diferentiere cod caen: 5520/6820 gigipinciuc gigipinciuc 5520 = facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata; 6820 = inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliareproprii sau inchiriate. Am ... (vezi toată discuția)