Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amenda circulatie este legal?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amenda circulatie este legal?

Stimati Domni si Doamne
Am fost amendata de un echipaj de politie in judet Vrancea masina echipajului avea nr de inmatriculare in Bucuresti este valabil procesul verbal de suspendarea permisului?
nu conteaza nr. de inmatriculare al autoturismului.
pot fi alte cauze de nulitate a procesului verbal.
Ati avea amabilitatea sa-mi spuneti si mie detaliat care ar putea fi motivele de a cere in instanta anularea?
echipajul de politie carei unitati ii apartinea?Bucuresti sau jud.Vrancea?Si e vorba cumva de MCV radar?
Echipajul era de la IPJ Vrancea.In procesul verbal scrie ca am fost inregistrata ca circulam cu 105km/h in localitatea TisitaEu coboram de pe un pod pilotul automat era fixat la 100km/h si ca am fost inregistrata cu aparatul radar I-am cerut sa-mi arate si mie indicatorul de intrare in localitate dar s-a suparat si mi-a suspendat permisul ptr 90 zileDe jur imprejur nu era nicio locuinta nici curent electric In spatele lor era un indicator de limitare de viteza,ei erau la baza podului.
Atunci , procesul verbal de constatare este valabil. Limita de viteza era 50?daca da atunci nu aveti ce sa le faceti pt. ca depasirea vitezei cu 50 km/h atrage dupa sine suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 90 de zile (oug 195).