avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut, am fost prins cu viteza de 106km/h in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut, am fost prins cu viteza de 106km/h in localitatea Urechesti, ...

Salut, am fost prins cu viteza de 106km/h in localitatea Urechesti, VN, DN2 E85.
Fiind limita de 50 si eu am incalcat o cu 56km/h mi a fost retinut permisul 3 luni.
Problema este ca pe procesul verbal scrie ca este limitare de 60km/h, deci sanctiunea nu ar fi trebuit aplicata.
As putea face contestatie, sunt sanse sa se anuleze PV?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 10:09, 3 Mai 2021
E doar o eroare materiala, nu sunt sanse sa se anuleze PV, din acest motiv. Mai bine va programati la examenul 13/15 sa va reduceti suspendarea la 30 de zile.
Mie mi a fost adus la cunostinta ca e limita de 60km/h si asta scrie si pe Procesul verbal.
Sanctiunea nu ar fi trebuit aplicata.
Cu toate ca am trecut din nou prin acea localitate si limita e de 50km intradevar.
Dar din moment ce politistul mi a comunicat ca e limita de 60km/h si verbal si in scris pe PV, mi se pare corect sa anuleze PV din moment ce datele din el nu reflecta realitatea.

latka a scris:

E doar o eroare materiala, nu sunt sanse sa se anuleze PV, din acest motiv. Mai bine va programati la examenul 13/15 sa va reduceti suspendarea la 30 de zile.

Ca sa fie anulat PV de contravenție, trebuie sa depuneti plângere contravențională împotriva PV, în termen de 15 zile de la data care e trecută în document, la judecătoria de care aparține unitatea de poliție respectiva (și care ar trebui sa fie specificată în acel PV).

Poliția nu anulează PV.

Vedeți cum e și dacă îl anulează instanța. Eu v-am spus deja părerea mea.
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2021
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am platit amenda, mai pot face plangere? Valdez Valdez Situatia e in felul urmator. Ma indreptam intr-o seara spre casa pe o strada principala. Banuiam (vazusem cindva un semn) ca limita este 60km/h, si am ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat Cristianos Cristianos In urma cu 5 zile, ma deplasam dinspre Focsani spre Bucuresti pe DN2, iar in apropierea unei localitati (specific ca nu eram inca in localitate) am intalnit ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie este legal? vrica vrica Stimati Domni si Doamne Am fost amendata de un echipaj de politie in judet Vrancea masina echipajului avea nr de inmatriculare in Bucuresti este valabil ... (vezi toată discuția)