Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut, am fost prins cu viteza de 106km/h in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut, am fost prins cu viteza de 106km/h in localitatea Urechesti, ...

Salut, am fost prins cu viteza de 106km/h in localitatea Urechesti, VN, DN2 E85.
Fiind limita de 50 si eu am incalcat o cu 56km/h mi a fost retinut permisul 3 luni.
Problema este ca pe procesul verbal scrie ca este limitare de 60km/h, deci sanctiunea nu ar fi trebuit aplicata.
As putea face contestatie, sunt sanse sa se anuleze PV?
Multumesc!
E doar o eroare materiala, nu sunt sanse sa se anuleze PV, din acest motiv. Mai bine va programati la examenul 13/15 sa va reduceti suspendarea la 30 de zile.
Mie mi a fost adus la cunostinta ca e limita de 60km/h si asta scrie si pe Procesul verbal.
Sanctiunea nu ar fi trebuit aplicata.
Cu toate ca am trecut din nou prin acea localitate si limita e de 50km intradevar.
Dar din moment ce politistul mi a comunicat ca e limita de 60km/h si verbal si in scris pe PV, mi se pare corect sa anuleze PV din moment ce datele din el nu reflecta realitatea.

latka a scris:

E doar o eroare materiala, nu sunt sanse sa se anuleze PV, din acest motiv. Mai bine va programati la examenul 13/15 sa va reduceti suspendarea la 30 de zile.

Ca sa fie anulat PV de contravenție, trebuie sa depuneti plângere contravențională împotriva PV, în termen de 15 zile de la data care e trecută în document, la judecătoria de care aparține unitatea de poliție respectiva (și care ar trebui sa fie specificată în acel PV).

Poliția nu anulează PV.

Vedeți cum e și dacă îl anulează instanța. Eu v-am spus deja părerea mea.
latka, utilizator