Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Sunt casatorita de 15 ani si nu am copii.Casatoria s-a facut in anul 1996 in anul 1997 pt ca nu aveam locuinta tatal meu a construit o casa a carui termen de finalizare a fost 1999. In aceasta casa m-am mutat eu si sotul meu,facand lucrari de modernizare aici ma refer la o fantana ,o pivnita , mobilier,electrocasnice si printre altele o masina . Mentionez din nou ca tatal meu este intabulat pe pamantul de sub casa si gradina iar autorizatia de constructie pe casa este pe numele tatatlui meu .Intrebarea este poate baga casa la partaj sau doar bunuri comune sau daca casa poate fi considerat un bun comun
Terenul si casa nu sunt bunuri comune,in speta data.In cazul partajului sotul poate avea pretentii cu privire la imbunatatirile aduse imobilului ,sau cu privire la alte bunuri achizitionate in timpul casatoriei,in functie de contributia sa financiara.
andymaurul, utilizator