Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi am.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi am.

În 1996 m-am căsătorit cu soțul meu. Am locuit în garsoniera lui. În martie 1997 a primit cadou un pământ de la bunici. Am vândut garsoniera și am făcut o căsuța la tara. Au urmat 3 copii. El nu a muncit niciodată și am trăit din alocații și pensia mea de boală. În 2005 am vândut din pământ și atunci am fost trecuta și eu pe actele casei gradina și curtea. Acum m-am despărțit prin divorț la notar. Am zis ca e mai bine asa sa scap de el și violenta lui.atat eu cât și copii, 2 sunt majori și 1 minor. El s-a recăsătorit cu o femeie cu copii
Ce drepturi am?
Locuiesc în chirie,am dreptul sa cer reintegrare în domiciliu sau trebuie să fac neapărat partaj?
Am drepturi la casă și pământ?
Copii mei au vreun drept?
Adryianna, utilizator
Copiii nu au vreun drept la acele bunuri, decat dupa moartea lui, il mostenesc impreuna cu noua sotie.
Cine sta acolo in casa acum?
Casa e bun comun, puteti cere partajul.
Faceți partajul. Dacă ați reușit să divorțați la notar, poate aveți șanse sa procedați astfel și cu partajul.