Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna am o intrebare la dumneavoastra cine ma poate indruma la ce am de facut : m-am despartit de sotie dar nu legal nu cu divort iar dupa un timp am plecat in strainatate am stat 6 ani in acest timp am cunoscut o alta femeie ne-am strins bani inpreuna pentru a ne cumpara o casa. Intorcandune in tara am cumparat o casuta, la notar cand sau facut actele au fost trecuti si ,,fosti,, in acte femeia cu care sunt nefiind nici ea divortata.notarul ne-a zis sa divortam de ce-i pe care i-am avut si ca ne trebuie acte doveditoare prcum ca bani ne provin din munca prestata fara ei noi avem acte doveditoare si am bagat si divortul dar inca nu s-a finalizat.intrebarea este cum putem sa-le scoatem numele intrusilor care ii avem in actele casei ca doar na-u muncit ei cu noi. Precizez ca atit eu cat si femeaia cu care sunt nu avem pretenti la casele care au ramas in urma nici eu la casa care o am cu prima sotie si nici ea la casa care a facuto cu sotul ei dar la asta care am cumparato acum nu ni mai dorim chiar pentru ei sa fie totul pentru trintori?
Ar trebui sa cereti judecatorului sa intrerupeti judecata pentru a putea merge la un mediator si sa rezolvati si divortul si partajul, depunand un acord in instanta.
La un mediator avantajul este ca nu mai platiti taxa la valoare bunurilor de partajat, adica a caselor, in primul rand, si puteti negocia in liniste in prezenta mediatorului cum doriti sa le impartiti. Cu Acordul de mediere pe care-l obtineti de la mediator judecatorul va da o sentinta in sensul celor stabilite de dumneavoatra in acel acord, fara martori, fara termene de judecata nesfarsite, etc.
Insa, pentru acest lucru, partile care doresc sa divorteze, partajeze, etc. trebuie sa accepte sa vina impreuna la mediator si sa semneze acel acord de mediere.
Pentru alte detalii puteti apela la un mediator autorizat care va poate face INFORMAREA GRATUITA, in conformitate cu prevederile legale si apoi puteti decide in consecinta incotro o apucati.
ContSters202274, utilizator