Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

am avut o casa mostenire de la bunici
in urma casatoriei...dupa 3 ani de la dobandirea acestei case, m'am casatorit si ne'am mutat intr'un apartament
apartament cumparat in urma vanzarii casei mele
un sfert din pretul apartamentului...l'am platit amandoi la cec timp de 6 ani
acum divortez
as vrea sa stiu daca am mai multe atuuri decat el
suntem casatoriti de 25 de ani
si...cum procedez pentru ca ma tot ameninta ca va instraina lucruri din casa in lipsa mea
inca nu am inceput divortul din motive materiale
puteti cere o cota mai mare de 50% din ap, daca puteti dovedi ce ati scris aici
faceti un inventar al bunurilor din casa in prezenta a doi martori sa puteti dovedi ( daca nu mai exista acte ) ca le-ati avut si in caz ca le instarineaza, puteti depune plangere la politie pt furt intre soti
tocmai aici intervine conflictul intre noi
ca eu vreau cota mai mare din apartament
am acte trase la xerox care arata ce am scris mai sus(originalele a avut grija sa le fure)
iar vsv de bunurile din casa, ajunge sa caut doi martori si sa scriu tot in prezenta lor?
martorii pot fi si din familie?
multumesc ptr raspuns
ar fi bine sa nu fie din familie
Buna ziua!
Va sugerez sa incercati sa va rezolvati problemele pe care le aveti prin mediere, aceasta fiind o alternativa la instnta de judecata. Informati-va ce va poate oferi medierea in cazul dumneavoastra, consultati in mediator. Faza de informare si consiliere este gratuita, nu va trebui sa platiti nimic. In plus, daca aveti dificultati financiare, este util de stiut ca, puteti beneficia de restituirea sumelor acordate cu titlu de onorariu mediatorului, potrivit art. 20 din OUG 51/2008.
Daca ajungeti la un accord de mediere, acesta poate fi depus la instanta de judecata, chiar si inaintea termenului de judecata stabilit, si astfel puteti solicita restituirea taxei judiciare de timbru (3% din valoarea masei partajabile), daca aceasta s-a achitat. Sunati un mediator si stabiliti o intalnire, cu siguranta orice mediator va incerca sa va ajute. Gasiti o multime de informatii despre mediere si avantajele pe care le ofera medierea pe site-urile/blogurile cu acest profil.
Va doresc o zi linistita! :)
Calina Sorescu, Mediator