Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schizofrenia si plangerea penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schizofrenia si plangerea penala

Buna ziua!
Am o nedumerire. Daca o persoana - diagnosticata schizofrenica - face plangere penala impotriva unei alte persoane, aceasta plangere poate fi contestata in instanta datorita diagnosticului reclamantului? Mai exact, discernamantul are vreo legatura in aceasta speta? Are rost solicitarea unei expertize psihiatrice?

Va multumesc anticipat!
Persoanele cu handicap psihic si alte forme de handicapuri, sunt protejate prin legi speciale, Deci in astfel de situatii "bolnavul psihic este protejat", va avea un curator care il va reprezenta in instanta, mai mult in cazurile penale in componenta completelor de judecata pe langa judecatori si grefier este si un procuror (reprezentant al Ministerului Public), si cuvantul lui va fi foarte greu impotriva celui (inculpatului) care a cauza orice vatamare unei persoane cu handicap...B-)
Depinde, schizofrenia cred ca poate fi minora, medie, majora,etc.

Dar si daca nu ar avea schizofrenie, declaratia p. vatamate, a martorilor precum si a inculpatului nu poate fi luata in considerare decat coroborata cu alte probe.

PS: Daca a depus plangere iar politia i-au luat-o inseamna ca persoana respectiva are capacitate de exercitiu deplina.

Nu au drept de exercitiu:
1. persoanele puse sub interdictie judecatoareasca
2. minorii sub 14 ani

Au capacitate de exercitiu restransa, minorii intre 14 si 18 ani.