Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Legea privind asigurarea obligatorie a locuintelor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Legea privind asigurarea obligatorie a locuintelor

Incepind cu ce data devine obligatorie?
Ea este si acum obligatorie, dar sanctiunile se pot aplica doar dupa 15 iulie 2011 ;)
Multumesc pt raspuns, probabil ca de abia se asteapta data aplicarii sanctiunilor, santem o tara de sanctionati , taxati, amendati etc.Alti bani aruncati cadou o parte firmelor de asigurari si alta in gaura neagra a bugetului ( viitoarele amenzi) :)
Legea a intrat in vigoare inca de anul trecut dar amenzile incep de la 15 iulie anul acesta.Ca sa nu mai fie bani aruncati este bine sa va faceti o asigurare facultativa dar care sa cuprinda si cele trei riscuri catastrofice obligatorii.
Daca ai trei nr de casa, chiar daca sunt in aceeasi curte iar una dintre ele functioneaza ca dependinta pt celelalte, trebuie sa platesti TREI asigurari??
fiecare nr alta asigurare.toti proprietarii trebuie sa plateasca pe nr lor pt ca asa platesc si la fisc.e inregistrata casa cu 3 nr.daca nr 2 nu plateste risca amenda.