Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preavizul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preavizul

As dori sa-mi spuneti care este durata programului de lucru in perioada de preaviz? Eu fiind in preaviz, trebuie sa stau 8 ore la serviciu. Cand imi pot rezolva problemele legate de nota de lichidare si actele necesare pentru dosarul de somaj ? Fac mentiunea ca in decizia de concediere mi se comunica doar perioada preavizului nu si timpul de lucru.
Multumiri.
Si in perioada preavizului trebuie sa respectati programul normal de munca (8 ore). Lichidarea si dosarul pentru somaj le faceti dupa incetarea activitatii cand veti primi decizia si adeverina necesara la somaj.

Prevederea la care faceti referire ( cea cu 4 ore pe zi in preaviz )era prevazuta in art.74 alin.3 din CCMN 2007/2010 care si-a incetat aplicabilitatea la 01.01.2011.

Va multumesc pentru lamuriri. Totusi indraznesc sa va mai pun o intrebare. Tine sigur si de sarcinile de serviciu, dar si de bunul simt. Daca in perioada de preaviz angajatul este solicitat sa faca o deplasare care depaseste cele 8 ore de serviciu obligatorii, cese intampla daca refuza?
Poate refuza,in mod argumentat.In acest sens va notifica in scris angajatorul.Daca nu se rezolva pe cale amiabila,angajatul poate sa adreseze ITM.

Stimate domn, orele suplimentare nu sunt obligatie contractuala. Ca se intampla peste tot si nu sunt remunerate cum se cuvine, asta e altceva. Ca niciun angajator nu tine evidenta acestor ore, asta e cu totul altceva... Insa legal, cu sau fara preaviz, orele suplimentare nu sunt obligatie contractuala decat daca sunt trecute in CIM sau in fisa postului. Si 100% din cazuri nu sunt trecute.
andymaurul, utilizator
Asta inseamna ca daca angajatul a predat pe baza de proces verbal tot ce tinea de activitatea sa ( ma refer la activitate de resurse umane) unui salariat care preia sarcinile celui concediat, acesta din urma poate folosi ca argument acest lucru ?