Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract de intretinere

se poate rezilia contractul de intretinere prin notariat, cu acordul ambelor parti? sau este nevoie ca intretinutul sa apeleze la instanta judecatoreasca? eu sint intretinatorul....
Inca citeva mentiuni: din decembrie anul trecut, adica de 8 luni, au intervenit neintelegeri intre noi, asa ca eu nu am mai prestat serviciile de intretinere. De aceea:
- rezilierea trebuie facuta la acelasi notar public instrumentator al actului?
- rezilierea se face cu ce data? data prezentarii la notar sau data la care a incetat prestarea serviciului de intretinere de catre mine?
- intretinutul poate, sub un pretext oarecare, sa ceara despagubiri? cu alte cuvinte, poate cere despagubiri pentru perioada in care eu nu am prestat serviciile de intretinere?
poate cere despagubiri, atata timp cat contractul era in desfasurare iar dvs. nu l-ati intretinut
Rezilierea isi produce efectele doar pt.viitor. Rezolutiunea implica repunerea partilor in situatia anterioara incheierii contractului. (isi produce efectele retroactiv).
In general, in contractele de intretinere, partile stipuleaza clauze exprese de rezolutiune, denumite pacte comisorii,iar finalitatea lor este de a limita sau inlatura rolul instantei de judecata in pronuntarea rezolutiunii.Depinde de ce este inscris in contract.
Intretinutul poate cere fie rezolutiunea, fie executarea obligatiei de catre dvs.
Rezilierea se produce in cazul actelor care contin obligatii ce se executa la intervale de timp, succesiv...
Rezolutiunea se aplica numai contractelor cu executare uno ictu...
Nu exista rezolutiune in cazul unui contract de intretinere, nu ii dai inapoi omului intretinerea prestata!
Intretinerea inceteaza numai pentru viitor, nu se aplica nimic pentru ce s-a prestat deja. Exista numai uneori daune cerute de intretinator daca acel contract s-a reziliat din culpa intretinutului.
Oricum, discutia e luuungaaa...

Puteti rezilia contractul la notar, orice notar, preferabil din zona unde e bunul... nu conteaza sa fie acelasi ori ba. In instanta ajungeti numai daca aveti neintelegeri, atat.
Rezilierea se face la prezentarea la notar si nu pe o data anterioara.
Daune poate cere in instanta, in functie de ce anume e trecut in contract si/sau ce poate dovedi ca a suferit din cauza lipsei intretinerii. Ca sa eliminati aceasta posibilitate, mentionati in reziliere ca partile isi incheie prin acest act toate socotelile cu privire la contract (exprimat mai juridic, gen "irevocabil", "nu mai au nicio pretentie reciproca" etc.).
In principiu, rezolutiunea contr.intr.produce efecte retroactive din chiar momentul incheierii sale, dar cu titlu de EXCEPTIE, in anumite situatii, pentru ratiuni ce tin de imposibilitatea inapoierii acestora(a prestatiilor executate), efectele produse de contract sunt mentinute, prestatiile executate fiind ireversibile.In situatii de acest gen, rezolutiunea se identifica cu rezilierea si va produce efecte numai pt. viitor. Exceptiile de la regula retroactivitatii efectelor rezolutiunii sunt si exceptii de la regula restitutio in integrum. Este vorba de ipotezele in care rezolutiunea poate opera obiectiv numai pt. viitor. Daca creditorul sufera si un prejudiciu din cauza neexercitarii totale sau partiale sau executarii defectuoase a prestatiilor de catre debitor, el este indreptatit sa ceara obligarea acestuia din urma si la plata de daune-interese.
In caz de neexecutare a obligatiei de intretinere se aplica dispoz.dr.comun (1020 C.Civ., potrivit caruia se poate cere rezolutiunea contr.)
Imi mentin punctul de vedere, in sensul ca, pentru neexecutarea obligatiei de intretinere, intretinutul poate cere rezolutiunea si nu rezilierea. Parerea mea!
Laur68 a scris:

se poate rezilia contractul de intretinere prin notariat, cu acordul ambelor parti? sau este nevoie ca intretinutul sa apeleze la instanta judecatoreasca? eu sint intretinatorul....
Inca citeva mentiuni: din decembrie anul trecut, adica de 8 luni, au intervenit neintelegeri intre noi, asa ca eu nu am mai prestat serviciile de intretinere. De aceea:
- rezilierea trebuie facuta la acelasi notar public instrumentator al actului?
- rezilierea se face cu ce data? data prezentarii la notar sau data la care a incetat prestarea serviciului de intretinere de catre mine?
- intretinutul poate, sub un pretext oarecare, sa ceara despagubiri? cu alte cuvinte, poate cere despagubiri pentru perioada in care eu nu am prestat serviciile de intretinere?

Poate sa ceara despagubiri dar daca nu ati fost lasat sa executati contractul din culpa sa nu va obtine castig de cauza.
Oricum e destul de greu sa obtina despagubiri.
Puteti gasi si alte cai pt a continua derularea contractului.
Va sfatuiesc sa consultati un avocat intr-un mediu privat daca nu sunteti ferm hotarat sa procedati la rezolutiunea contractului.In general actele juridice se incheie in scopul de a produce efecte juridice.

avocat Claudiu Lascoschi