Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca prestata in baza unei conventii civile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca prestata in baza unei conventii civile

perioada de activitate,de munca, prestata in baza unei conventii civile, constituie vechime in munca,o luam in calcul la stabilirea transei de vechime?multumesc
Nu. Vechimea in munca reprezinta perioada lucrata in baza unui contract individual de munca.
smartgirl a scris:

perioada de activitate,de munca, prestata in baza unei conventii civile, constituie vechime in munca,o luam in calcul la stabilirea transei de vechime?multumesc

Nu constituie vechime in munca o astfel de perioada ... potrivit art.16 alin.4 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.