Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vicii ascunse imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vicii ascunse imobil

buna ziua,
am cumparat o casa de circa cinci luni
fiind obligat sa fac cateva modificari am constatat faptul ca temelia este subdimensionata si nu are fier beton
ce posibilitati legale am in aceasta situatie?
cui ma adresez?
va multumesc
Nicolae
Remedierea viciilor ascunse se poate solicita pe calea unei actiuni redhibitorii, in masura in care aceasta situatie de fapt prezentata de dvs nu v-a fost in vreun fel pusa in vedere in momentul perfectarii contractului. Verificati cu atentie documentele incheiate si semnate.
nicolae27 a scris:

am constatat faptul ca temelia este subdimensionata si nu are fier beton

Cereti mai intai sfatul unui inginer constructor care poate hotari daca "temelia" este subdimensionata si fara armatura, in corelare cu structura terenului, constatata prin studiu geotehnic.
Cand ati cumparat imobilul trebuia ca acesta sa aiba proiect si "carte tehnica". Daca realitatea de pe teren nu corespunde cu proiectul, puteti trage la raspundere vechiul proprietar.In mod uzual, in contractul de vanzare-cumparare este inserat un paragraf care va protejeaza de aceste "vicii ascunse".
doina_manuela, utilizator