Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In anul 2016 am cumparat o locuinta (casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In anul 2016 am cumparat o locuinta (casa parter+pod ...

Buna ziua,
In anul 2016 am cumparat o locuinta (casa parter+pod circulabil) construcție din caramida in acelasi an. La aproximativ 6 ani de la cumpararea casei a aparut o fisura mare, adanca, longitudinala de-a lungul placii de beton dintre parter si pod. In urma unei analize s-a constatat ca fisura este datorata lipsei unei grinzi pe care constructorul nu a prevazut-o in planul de constructie a locuintei. In acest moment mai putem aborda constructorul si trage la cheltuiala pentru costurile de reparatie? Aproximativ 10000 ron conf evaluarii. Multumesc
Constaructorul la finalizarea constructiei a eliberat garantie?
Nu
Daca nu aveti garantie,este tardiv dupa 6 ani sa invocati eventuale vicii ascunse
Există în proiectul de executie a casei acea grindă care nu a fost executată?
Sau e construită dupa ureche,cu "băieții",fără proiect?
mitabiciclista, utilizator