Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... imobil cu vicii ascunse?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

imobil cu vicii ascunse?

Buna ziua,
In 2007 am cumparat o casa la "gri". Totul parea oarecum in regula, este parter+1+m, aparent avea o structura de rezistenta solida. Peste aproximativ un an, au aparut niste fisuri in grinzi, in urmatoarea iarna s-a umezit un perete de la parter. Am inceput un mic santier de renovare si asa am descoperit ca fundatia e prea mica si nu e hidroizolata, si ca grinzile de fapt nu sunt armate ci doar din beton simplu. Se impune o consolidare urgenta a casei. Vreau sa va intreb, pot sa-l dau in judecata pentru inselaciune pe vanzator? Plus ca ne-a pus viata in pericol, unul dintre experti mi-a spus ca ar da bulina rosie acestei constructii... Vreau sa mentionez ca nu a fost o casa ieftina si ca am investit multi bani in finisaje etc.In niciun caz nu am cunoscut aceste vicii, plus ca am gasit si alte nerespectari ale proiectului.
kristina25, utilizator
Puteti incerca sa faceti plangere pentru inselaciune. Dar o sa dureze foarte mult.