Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabil intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabil intreprindere individuala

buna seara ...de curand mi-am facut o intreprindere individuala(am o masina pe care o folosesc in regim de taxi),as vrea sa stiu daca am nevoie de un contabil autorizat sau ma pot descurca si singur(legal vorbind),precizez ca masina este utilata cu casa marcat fiscalizata si nu stiu daca am nevoie de contabil,registre,facturier,chitantier,bilante si restul
multumesc anticipat celor care vor raspunde....
Intreprinderea individuala nu are personalitate juridica, iar contabilitatea este organizata in partida simpla. Mergeti la A.F.P. de unde trebuie sa achizitionati:
1 registrul de incasari si plati
2.registrul inventar
3. registrul unic de control
Referitor la contabilitate, daca nu aveti cateva cunostinte minime, apelati la un contabil pentru a va initia. Va puteti tine si Dvs. contabilitatea .