Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutor!Divort,partaj..
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutor!Divort,partaj..

Buna!Sunt casatorita cu actualul meu sot de mai bine de 20 de ani si avem doi copii dintre care unul dintre ei,inca minor(17 ani).Probleme in familie avem de mult timp dar acum sunt hotarata sa fac acest pas si sa ma eliberez de aceste probleme.In conditiile in care apartamentul in care locuim a fost mostenit de sotul meu de la mama sa,in urma divortului,implicit partajului voi primii o parte din acest apartament?Dar copii?Mentionez ca am investit sume considerabile in el,aflandu-se intr-o stare cumplita cand l-am primt.Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.Multe multumiri din suflet!!
Nu vreau sa va dezamagesc, dar apartamentul respectiv fiind mostenire a sotului dumneavoastra nu intra la partaj, indiferent cati bani ati investit in el.
In conditiile in care apartamentul in care locuim a fost mostenit de sotul meu de la mama sa,in urma divortului,implicit partajului voi primii o parte din acest apartament?Dar copii?Mentionez ca am investit sume considerabile in el,aflandu-se intr-o stare cumplita cand l-am primt.

Apartamentul este bun propriu al sotului dvs. deci nu va intra in masa partajabila.
Nici copii dvs nu pot primi fractiiuni din apartament la partaj ci doar in cazul unei eventuale mosteniri.
Dvs aveti doar un drept de creanta asupra imbunatatirilor efectuate in apartament.
Cu alte cuvinte va trebui sa primiti o suma (sulta) egala cu (de cele mai multe ori) 1/2 din valoarea tuturor imbunatatirilor efectuate de-a lungul anilor in apartament.
iar imbunatatirile astea, ca ati investit bani in ap, va trebui sa dovediti si sa cereti suma ce-o apreciati dvs in termen de max 3 ani de la divort
Va multumesc din suflet pt raspunsuri.Am inteles,ce-i al lui va ramane al lui.Mai am inca o intrebare..Impreuna mai detinem un apartament pe care l-am cumparat relativ recent,cu banii pe care i-am obtinut eu in urma vanzarii casei parintilor mei.Acesta va intra la partaj,nu?Anticipat,va multumesc din nou!

e bun comun. daca dovediti insa ca banii provin din vanzarea ap parintilor, fara sa mai contribuiti cu bani, va fi al dvs fara sa fiti nevoita sa-l despagubiti pe sot