Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, dreptul fostei sotii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, dreptul fostei sotii

nepotul meu e divortat si are un apartament mostenire de la tatal sau decedat .Fosta sotie are dreptul la ap . in situatia care au un copil impreuna iar acesta este in grija tatalui prin hotarare judecatoreasca?
multumesc.
Apartamentul mostenit este bun propriu al sotului si nu intra la partaj.
Bunurile proprii nu intra in masa partajabila la divort.
Bunurile ce provin dintr-o succesiune sunt proprii, exceptate de la comunitatea matrimoniala de bunuri.

Daca s-au adus imbunatatiri la acest bun , persoana care le-a facut are un drept de creanta, cu privire la sumele de bani investite, in acest sens.

Buna ziua,
Conform art. 340 c.civ., bunurile mostenite sunt bunuri proprii nesupuse partajarii in caz de divort. Aceasta indiferent de situatia minorilor rezultati din casatorie
Gabriel Klein Kiritescu